Jednym z elementów charakteryzujących proces produkcji górniczej jest próg rentowności. Wielkość ta wyznaczana jest jako punkt przecięcia kosztów produkcji i przychodów z jej sprzedaży. Badanie kosztów i przychodów w szerszym przedziale i dłuższym czasie pozwala na wyznaczenie rzeczywistego kształtowania się przychodów i kosztów. W konsekwencji otrzymuje się przedział rentowności. Wewnątrz tego przedziału istnieją rożne wielkości rentowności produkcji. Przedstawiono to za pomocą funkcji elastyczności kosztów, przychodu i elastyczności ceny zależnie od wielkości produkcji na przykładzie utylizacji odpadów w produkcji górniczej.
REFERENCJE(7)
1.
BERKOWSKI J., Próg rentowności jako narządzie zarządzania w przedsiębiorstwach produkujących kruszywa, Surowce i Maszyny Budowlane, 4/2005.
OBRZUT M., Metoda oceny opłacalności utylizacji odpadów z eksploatacji surowców skalnych na przykładzie kopalni Zalas, Praca doktorska, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH, 2003.
STRYSZEWSKI M., Economic aspects of Lithosphere Protectionin Exploatatation of Rock Mine-rals; Polish Journalof Environmental Studies, Vol. 13, Suplement III, 2004.
TRZASKUS B., Metoda wyznaczania wielkości granicznych parametrów ekonomicznych w warunkach dwuskładnikowych cen dystrybucji gazu, Praca doktorska, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH, 2004.